Witamy na stronie naszej szkoły

Zapraszamy tych, którzy chcą przyjrzeć się, jak w codziennej pracy łączymy: tradycję i nowoczesność, regionalizm i uniwersalność, nauki ścisłe i humanistyczne oraz dbamy o ucznia - jego bezpieczeństwo, indywidualny rozwój i wychowanie...

Wydarzenia szkoły

Jesteśmy bezpieczni w czasie wakacji





6 czerwca odbyło się dla przedszkolaków oraz uczniów klas 1-8 przedwakacyjne spotkanie profilaktyczne, podczas których przedstawiono uczestnikom zasady zachowania bezpieczeństwa i pokaz udzielania pomocy przedmedycznej. Prelekcję przeprowadzili Policjanci z Komisariatu Policji w Kluczach wspólnie z ratownikiem WOPR Stanisławem Góździem.



Zobacz Galerię

Inf.Monika Półkoszek

Zapłakane Zakopane i Kasprowy w chmurach





W ostatnie 3 dni maja odwiedziliśmy Zakopane, które jest nazywane zimową stolicą Polski. Pomimo, iż to był maj, aura okazała się mało sprzyjająca i Tatry przywitały nas deszczową pogodą. Ale zupełnie nam to nie przeszkadzało w Centrum Edukacji Przyrodniczej, gdzie bawiliśmy się doskonale, jednocześnie przyswajając wiedzę o górach. Punktem drugiego dnia wycieczki był Kasprowy Wierch, na który wjechaliśmy koleją linową. Na górze okazało się, iż jesteśmy w chmurze, widoczność sięga zaledwie parę metrów, a temperatura jest bliska 0 stopni. Nasz przewodnik, który jest jednocześnie pracownikiem TOPR, przekonywał, że taka pogoda nie jest jakąś wielką anomalią o tej porze roku i w górach często się zmienia. W ostatnim dniu wycieczki aura okazała się nieco łaskawsza. Nie padało podczas spaceru Drogą pod Reglami, a z Gubałówki mogliśmy w końcu zobaczyć Tatry. Następnie zeszliśmy z Gubałówki do Zębu – najwyżej położonej miejscowości w Polsce, z której pochodzi Kamil Stoch oraz odwiedziliśmy piękny kościółek na Bachledówce. Podhale i Tatry pożegnały nas słoneczkiem. Wycieczkę zaliczamy do bardzo udanych, pomimo iż pogoda bardziej przypominała słotny listopad niż ciepły maj.



Zobacz Galerię

Inf.Bogusława Jakubek

Powiatowy Rajd Wiosenny 2019





W tym roku Rajd Wiosenny odbył się 24 maja pod hasłem „ Szlak Orlich Gniazd”. Start miał miejsce na placu szkolnym w Gorenicach, gdzie dojechaliśmy autokarem. Tu odbyły się dwa konkursy dla uczniów szkół podstawowych kl. IV – VIII oraz kl. III gimnazjum: wiedzy o Szlaku Orlich Gniazd oraz wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy VII: Jagoda Sosnowska i Agnieszka Nowak. Następnie z przewodnikiem rozpoczęliśmy pieszą wędrówkę. Po 15 km marszu dotarliśmy w końcu do szkoły w Zedermanie. Na zakończenie otrzymaliśmy pamiątkowy dyplom. Piesza wędrówka przebiegała w miłej atmosferze, pomimo deszczu, który zmoczył nas pod koniec rajdu.



Inf.Bogusława Jakubek

Powiatowy Konkurs Plastyczny "Cuda i dziwy", czyli w świecie wierszy Juliana Tuwima"





W dniu 14 maja 2019r. w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olkuszu odbył się Powiatowy Konkurs Plastyczny "Cuda i dziwy, czyli w świecie wierszy Juliana Tuwima", z okazji przypadającej w tym roku 125. rocznicy urodzin pisarza. W konkursie przeznaczonym dla uczniów klas 1-3 wzięło udział 60 uczestników z 30 szkół z powiatu olkuskiego. Zadaniem dzieci było wykonanie pracy plastycznej techniką pasteli olejnych na kartce formatu A-3. Prace oceniało trzyosobowe jury, którego przewodnicząca była olkuska plastyk - Wioletta Sarota-Stach. Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy trzeciej: Natalia Brodzińska i Kinga Lisowska. Natalka zdobyła w konkursie drugie miejsce. Otrzymała dyplom i piękne nagrody.

Gratulujemy obu dziewczynkom i życzymy wielu sukcesów artystycznych!


Inf. Elżbieta Mucha

Żywa lekcja zoologii





16 maja uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w niezwykłej lekcji zoologii.
Można było na własne oczy zobaczyć ciekawe okazy bezkręgowców (owadów, pajęczaków) oraz kręgowców (płazów, gadów), zamieszkujących różne kontynenty. Jedne wzbudzały zachwyt, inne niechęć a nawet grozę…Szczególnych emocji dostarczyło wszystkim spotkanie oko w oko z ptasznikiem, karaczanem, skorpionem czy wężem. Poznaliśmy mnóstwo ciekawostek dotyczących budowy oraz czynności życiowych przedstawianych gatunków . Dowiedzieliśmy się między innymi, że aksolotl to płaz, który całe życie pozostaje w stadium larwalnym i jest gatunkiem endemicznym, a samica skorpiona jest troskliwą matką. Lekcja cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów, takie zajęcia nie tylko wzbogacają wiedzę, ale na długo pozostają w pamięci.



Zobacz Galerię

Inf.Bogusława Jakubek

„Ze sportowego boiska”




Dnia 08.05.2019r. na stadionie sportowym w Kluczach odbyły się Mistrzostwa Gminy w piłce nożnej chłopców .Naszą szkołę reprezentowała drużyna chłopców, której trzon stanowili uczniowie z klasy ósmej. Podczas rozgrywek na płycie boiska, jak i na trybunach panowała sportowa atmosfera. Rozgrywającym drużynom przyświecało słoneczko, emocji sportowych nie brakowało. Drużyna naszej szkoły rozegrała ładne mecze, w których chłopcy zaprezentowali swoje umiejętności techniczne. Ostatecznie reprezentacja naszej szkoły zajęła II miejsce i zostali wicemistrzami Gminy Klucze.


GRATULUJEMY!!!




Inf.Jolanta Nowosadzka

„Przebiśniegom na spotkanie”


30 marca, w piękną słoneczną sobotę wyruszyliśmy szukać przebiśniegów na trasie rajdu od Ogrodzieńca - Podzamcza do Kromołowa. Niestety przebiśniegi już przekwitły, o czym świadczyły pozostałości listków i kwiatów, ale za to mogliśmy podziwiać całe połacie niebieskich przylaszczek. Słoneczko pięknie uśmiechało się do nas, wokół roztaczały się cudne widoki, więc 10 km, jakie liczyła trasa minęły szybko i jako jedni z pierwszych zameldowaliśmy się na mecie rajdu w Zespole Szkół w Kromołowie. Tam otrzymaliśmy znaczki rajdowe oraz dyplom dla szkoły. Po odpoczynku i uzupełnieniu kalorii, braliśmy udział w rozgrywanych na boisku konkurencjach sportowych, gdzie nagrodami były foldery, mapy i przewodniki po Jurze. Dzięki tej wędrówce mogliśmy poznać nowych kolegów i koleżanki z innych szkół, czemu sprzyjała wyjątkowa, turystyczna atmosfera. Może spotkamy się z nimi za rok, szukając wspólnie przebiśniegów. Rajd „Przebiśniegom na spotkanie jest organizowany corocznie przez PTTK Oddział w Zawierciu.

Inf.Bogusława Jakubek

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU


29 marca przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III udały się do Gminnego Ośrodka Kultury w Kluczach, gdzie obejrzały dwa przedstawienia teatralne pt. ,,Królowa Śniegu’’ oraz ,,Latarenka’’. Spektakle przedstawiły grupy teatralne „Raz-Dwa-Trzy” i „Konopeum” pod opieką instruktora Pani Justyny Gomułka – Błaszczyk. Okazją do wystawienia spektakli był Międzynarodowy Dzień Teatru.

Inf.Monika Półkoszek

Kształcenie kompetencji społecznych


Kształcenie kompetencji społecznych było tematem warsztatów bibliotecznych dla uczniów klas V-VIII, które odbyły się 28 marca w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olkuszu. Uczniowie zapoznali się z elementami ekonomii, poznali historie pieniądza, dowiedzieli się co to jest bartel i jaki jest pieniądz XXI wieku. Poznali historię życia najbogatszych ludzi świata. Podczas zajęć warsztatowych w grupach, próbowali udowodnić że są przedsiębiorczy i kreatywni. Głowili się nad tym jak zorganizować urodziny dla 15 osób za 200 zł, nie wydając całej kasy. Niektórzy naprawdę mieli niezłe pomysły. Uczniowie przekonali się, że kreatywność, innowacyjność, motywacja są niezwykle ważnymi cechami przyczyniającymi się do osiągnięcia sukcesów.

Inf.Bogusława Jakubek

Warsztaty w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olkuszu


29 marca uczniowie z kl.1-4 uczestniczyli w warsztatach "Wielkanocne obrzędy i zwyczaje" prowadzonych w ramach projektu "Ocalić od zapomnienia". Prowadząca zajęcia przedstawiła dzieciom w prezentacji multimedialnej dawne zwyczaje wielkanocne oraz te, które przetrwały do dnia dzisiejszego. Były także lubiane przez uczniów kalambury, a na zakończenie projektowanie i rysowanie świątecznych jajeczek.

Inf.Elżbieta Mucha

VIII KONKURS GMINNY MAT-EKO&EKO-MAT


22 marca w naszej szkole odbył się finał VIII Konkursu MAT-EKO&EKO-MAT.  W konkursie brały udział wszystkie szkoły podstawowe z gminy Klucze.
Konkurs składał się z dwóch etapów:
I etap konkursu polegał na zbiórce makulatury w macierzystych placówkach. Najwięcej makulatury w przeliczeniu na jednego ucznia zebrały szkoły: I miejsce SP Jaroszowiec, II- SP Chechło a III- SP Rodaki i SP Ryczówek. Razem uczniowie szkół podstawowych z Gminy Klucze zebrali 20 576 kg makulatury. Statystycznie na jednego ucznia przypadło 18,2 kg. 
II etap to międzyszkolny finał konkursu, który polegał na rozwiązywaniu testu ekologicznego i zadań matematycznych o tematyce ekologicznej. Uczniowie pracowali w trzyosobowych zespołach. Najlepsi okazali się uczniowie z Bydlina, Ryczówka i Jaroszowca. Sumując punkty za zbiórkę makulatury i zadania matematyczne na pozycje lidera wyszła SP w Jaroszowcu, II miejsce zajęła SP w Ryczówku a III SP w Chechle. Przechodni puchar za zdobycie I miejsca w konkursie trafił do SP w Jaroszowcu. Nagrody dla wszystkich uczniów biorących udział w Gminnym Konkursie Matematyczno-Ekologicznym ufundował Urząd Gminy Klucze i Rada Rodziców ZSP w Ryczówku.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu!
VIII Gminny Konkurs MAT-EKO&EKO-MAT przygotowały: Bogusława Jakubek, Joanna Bakowska, Ewelina Stach. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Wiktoria Piłka, Jagoda Sosnowska i Magdalena Mrówka.  Poniższa prezentacja multimedialna zawiera szczegółowe dane z poszczególnych etapów konkursu.

Inf.Bogusława Jakubek

Prezentacja multimedialna-----Kliknij by pobrać-----



GWIAZDY NA NUDĘ


Fundacja pod nazwą „Gwiazdy świecą wszystkim dzieciom”, 22 marca zaprosiła wszystkich przedszkolaków i uczniów naszej szkoły do przenośnego planetarium. Oczywiście „kosmiczne” seanse odbyły się w kilku grupach dostosowanych do wieku dzieci. Gościliśmy również uczniów z innych szkół, dla których seans w planetarium był nagrodą w Gminnym Konkursie Matematyczno-Ekologicznym. Wszyscy bez wyjątku byli oczarowani pokazem. Dzięki nowoczesnej technologii mogliśmy się przenieść w Kosmos, poznając Słońce – najbliższą nam gwiazdę, Księżyc – naturalnego satelitę Ziemi, Marsa – naszego sąsiada oraz pozostałe planety skaliste i gazowe naszego Układu Słonecznego. Polecieliśmy jeszcze dalej poznając odległe galaktyki a w nich gwiazdy karły i olbrzymy a nawet planety pozasłoneczne. Wraz z odkrywaniem kolejnych planet i księżyców stawialiśmy śmiałe pytanie o życie na nich. Czy obcy świat znaczy obce życie? A jeśli tak, to czy to życie jest podobne do nas? Ta kosmiczna podróż napełniła nas refleksją, któż wie… może nie jesteśmy jedynymi istotami żywymi we Wszechświecie? Kiedyś wyprawa na Marsa była tematem jedynie filmów science fiction a już za kilka lat naprawdę może stać się rzeczywistością.

Inf.Bogusława Jakubek

Nowy System Edukacji, Kształcenie w liceach, technikach i szkołach branżowych, Jak będzie wyglądać rekrutacja?, Kryteria rekrutacji.


Informacja Małopolskiego Kuratora Oświaty


-----Kliknij by pobrać informację-----

oD A…dO….W


„ Każdy język ma swoją melodię.” Dobre doświadczenia zawsze warto powtarzać, dlatego 21 lutego kolejny już raz uczniowie zostali zaproszeni do zabawy. Wspólnie próbowali okiełznać tajniki naszego języka i rozsmakować się w jego różnorodności i bogactwie. MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO to doskonała okazja do promowania mowy rodzinnej. Uczniowie wzięli udział w konkursach popularyzujących znajomość języka w mowie i piśmie. Każda klasa otrzymała zadania do wykonania, które dotyczyły znajomości polskich przysłów, poprawności językowej oraz ortograficznej. Chcąc pokazać się z jak najlepszej strony z wielkim zaangażowaniem prześcigali się w rozwiązywaniu zagadek , anagramów, rebusów itp. W kategorii : „Plakat –wiedza w pigułce” zwyciężyła drużyna z kl. VI- Magdalena Mrówka, Szymon Dziechciewicz i Kacper Jurczyk. Tegoroczna rywalizacja na niwie ortograficznej nie przyniosła niespodzianek. Tradycyjnie już zaszczytny tytuł „Ortograficzny Erudyta” przypadł szkolnej liderce- Jagodzie Sosnowskiej i kolejne pióro ufundowane przez dyrektora szkoły wzbogaciło jej pokaźną kolekcję wiecznych piór. Walka była zaciekła , ale wyrównana , toteż starszy kolega z kl. VIII- Filip Haberka z niewielką stratą (0,25pkt.) uplasował się na drugim miejscu. Trzecią pozycję zajęła także siódmoklasistka – Karolina Podlewska.

Gratulujemy i podziwiamy !


Inf.Teresa Pająk


Zobacz Galerię

Zabawo, trwaj!


Szaleństwo karnawałowe dobiega końca, toteż żądni zabawy, tańców i harców uczniowie wyszli na parkiet. Rozkołysani pląsali w rytm muzyki pop. Wesoły korowód przebierańców, skąpany w błyskających różnokolorowych światełkach, przybierał różne konstelacje. Nad przebiegiem zabawy czuwały szkolne wolontariuszki.
Jak na prawdziwy bal przystało, spośród lisków, Rzymian, rycerzy, wróżek i innych osobliwości, wyłoniono króla i królową. Korona i zaszczytny tytuł trafił w ręce górala i pielęgniarki. Wszyscy oklaskiwali urokliwy taniec zwycięskiej pary.
Oj, tak, tak, wiele się działo…

Inf.Teresa Pająk


Zobacz Galerię

Igrzyska Młodzieży Szkolnej


Dnia 26.02.2019 r. w Szkole Podstawowej w Kluczach odbyły się Mistrzostwa Gminy Klucze w Piłce Siatkowej chłopców. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy VIII i VII. Drużyna chłopców bardzo ładnie zaprezentowała się w turnieju, mecze rozgrywała z dużą wolą walki. Na turnieju panowała miła sportowa atmosfera. Uczniowie ostatecznie zdobyli wicemistrzostwo Gminy Klucze.

Uczniom biorącym udział w turnieju serdecznie gratulujemy!!!

Brawo!!!


Inf.Jolanta Nowosadzka

Wyniki konkursu bibliotecznego


Konkurs biblioteczny „Ilustracja do mojej ulubionej książki” został rozstrzygnięty!
Na konkurs wpłynęło 24 prace. Daliście się ponieść fantazji i zaskoczyliście swoją wyobraźnią! Jury miało naprawdę „ trudny orzech do zgryzienia”.

Oto nagrodzone prace:

kl.I – IV
I miejsce Rozalia Haratyk z kl.I
wyróżnienia: Paulina Wieczorek kl.II
Zuzanna Oczkowska kl.III
Oliwia Ekiert kl.IV
kl.V-VIII I miejsce Oliwia Adamik kl.V
wyróżnienia: Marianna Drożyńska kl.V
Magdalena Mrówka kl.VI
Patryk Plutka kl.VII
Wyróżnione prace można oglądać na gazetce ściennej.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!!!


Inf.Bogusława Jakubek

,, BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE 2019’’

  W okresie 14 - 27 stycznia dla dzieci z województwa małopolskiego rozpoczyna się wspaniały czas dla odpoczynku - zaczynamy Ferie Zimowe!!!! Co zrobić, żeby po feriach zostały tylko miłe wspomnienia?

W czwartek 10 stycznia Policjanci z Komisariatu Policji z Klucz przypomnieli przedszkolakom najważniejsze zasady bezpieczeństwa, które powinny zachować podczas pobytu w domu, na świeżym powietrzu podczas zabaw na śniegu, na wycieczce, wyprawie w górach. Oto najważniejsze:

1. Nie rzucamy śnieżkami w nadjeżdżające pojazdy – możemy spowodować wypadek!
2. Nie rzucamy śnieżkami w kolegów, w których umieściliśmy coś twardego (kamień, lód) – możesz im zrobić krzywdę!
3. Nie wchodzimy na lód zamarzniętych jezior, stawów, rzek, wykopów – pod wpływem ciężaru naszego ciała lód może się załamać!
4. Nie zjeżdżamy na sankach z pagórków znajdujących się tuż przy drodze, rzece – nadjeżdżający samochód może nie wyhamować!
5. Nie próbujemy strącać zwisających z domów, drzew sopli – mogą być zagrożeniem!
6. Kulig za pojazdem mechanicznym – niemądre, niebezpieczne!
7. Jesteśmy widoczni na jezdni – nosimy odblaski!
8. Nie rozmawiamy z osobami obcymi, nie wpuszczamy ich do domu, nie odbieramy telefonów jeśli wyświetla się nieznany numer!
9. Nie zaczepiamy bezpańskich psów!
10. Przy zorganizowanej wyprawie w góry przypominamy dorosłym o: zabraniu naładowanego telefonu komórkowego i zapisaniu w nim numeru GOPR – u 601-100-300, nie oddalamy się od grupy na szlaku!

Zachęcamy także Rodziców do zapoznania się ze stroną internetową https://wypoczynek.men.gov.pl/strona/Rodzice. Znajdziecie Państwo informacje dotyczące bezpiecznego pobytu dziecka na wypoczynku.


Inf.Monika Półkoszek

„Bóg się rodzi noc truchleje”


Dnia 19 grudnia 2018 r w środę o godzinie 16.00 na auli szkolnej spotkaliśmy się, aby w nastroju wigilijno – świątecznym przeżywać Jasełka pt. „ Próba generalna”. Przedstawienie oglądali uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice oraz zaproszeni goście. Po występie przełamaliśmy się opłatkiem składając sobie najserdeczniejsze życzenia. Program i scenografię przygotowała mgr Irena Lelakowska

Inf.Irena Lelakowska

Konkurs plastyczny pt. ,,Ozdoba bożonarodzeniowa’’


Po raz kolejny przed Świętami Bożego Narodzenia został ogłoszony dla uczniów szkolny konkurs plastyczno-techniczny pt. ,,Ozdoba bożonarodzeniowa’’. W tym roku ilość złożonych prac, pomysłowość i technika wykonania przerosły wszystkich oczekiwania.
A oto wyniki:

kategoria klasy I-IV

1 miejsce – Filip Chwist
2 miejsce – Oliwia Ekiert, Maciej Smętek
3 miejsce – Maciej Banyś, Rozalia Haratyk


kategoria klasy V-VIII

1 miejsce – Magdalena Mrówka
2 miejsce – Karolina Jagła
3 miejsce – Anna Pietrzak, Aleksandra Kucińska


Wykonane prace zostały przeznaczone na kiermasz świąteczny, który odbył się 18 i 19 grudnia w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Ryczówku. Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie oraz Radzie Rodziców za zakup nagród i słodkich upominków dla uczestników.

Inf. Monika Półkoszek

Zobacz Galerię

Zobacz Galerię prac uczniów

Podsumowanie konkursu plastycznegp "Jesień w lesie grzyby niesie"


17 grudnia 2018 roku w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olkuszu odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego "Jesień w lesie grzyby niesie", a także konferencja poświęcona ekologii. W konferencji udział wzięli uczniowie klas I-III szkół podstawowych z terenu powiatu olkuskiego, którzy byli jednocześnie uczestnikami konkursu plastycznego. Naszą szkołę godnie reprezentowały uczennice klasy III: Natalia Brodzińska i Zuzanna Oczkowska, które zajęły II miejsce w kategorii album, a także Hanna Dziechciewicz, która otrzymała wyróżnienie w tej samej kategorii. Dziewczynki otrzymały pamiątkowe dyplomy i puzzle.

Serdecznie gratulujemy


Inf. Elżbieta Mucha

W blasku choinki...


21 grudnia przed urzędem gminy w Kluczach odbyło się przedświąteczne spotkanie "W blasku choinki". Uczniowie ze szkół podstawowych naszej gminy zaprezentowali różne kolędy i pastorałki. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy szóstej - Aleksandra Kucińska i Anna Pietrzak. Dziewczynki zaśpiewały kolędę "Przybieżeli do Betlejem" i świąteczną piosenkę "Maleńka miłość". Podczas spotkania można było spróbować smacznej zupy grzybowej z łazankami, słodkiego makowca a także nabyć ozdoby świąteczne wykonane przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Świąteczna atmosfera udzieliła się wszystkim uczestnikom, którzy zadowoleni wracali wieczorem do swoich domów.

Inf. Elżbieta Mucha

Gminny etap konkursu recytatorskiego "100 LAT NIEPODLEGŁEJ POLSKI" - dziecięca poezja patriotyczna


10 grudnia 2018 r. w Szkole Podstawowej w Chechle odbył się już 17 konkurs recytatorski dla klas 1-3. Jego tematem przewodnim było "100 lat niepodległej Polski" - dziecięca poezja patriotyczna. Naszą szkołę reprezentowało troje uczniów: Milena Ekiert z klasy pierwszej, Marcin Dominiak i Kinga Lisowska z klasy trzeciej. Kinga za swoją piękną recytację otrzymała wyróżnienie a pozostała dwójka pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Konkurs przebiegał w miłej, przedświątecznej atmosferze.

Inf. Elżbieta Mucha

Warsztaty z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej


Dnia 18.12.2018r. w naszej szkole odbyła się prelekcja i warsztaty z udzielania pierwszej pomocy. Warsztaty przeprowadził Pan Stanisław Góźdź– instruktor pomocy przedmedycznej i ratownik WOPR. Uczniowie doskonalili swoją wiedzę na temat zachowania się w sytuacji zagrożenia życia , jak należy postępować. Pan Stanisław Góźdź zapoznał również uczniów z obsługą defibrylatora. Bardzo ważnym tematem na spotkaniu było również poruszone bezpieczeństwo podczas spędzania czasu wolnego w czasie przerwy świątecznej jak i nadchodzących ferii zimowych .

Inf.Jolanta Nowosadzka

Święty Mikołaj w szkole


Wizyta św. Mikołaja to dla wszystkich ogromne przeżycie i radość, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. We czwartek 6 grudnia Starzec z siwą brodą zawitał również do naszej Szkoły, do uczniów z klasy II i III. Dzieci powitały św. Mikołaja krótkimi wierszykami i piosenką. Na twarzach widać było wielkie zadowolenie. Po występach Mikołaj obdarował dzieci upominkami i prosił, aby były grzeczne przez cały rok. Po otrzymaniu prezentów rozpoczęło się gorączkowe sprawdzanie ich zawartości. Święty zapowiedział, że na pewno wróci do naszej szkoły za rok i przywiezie cały worek prezentów dla grzecznych dzieci.

Inf. Katarzyna Gnatowska-Gus

OGÓLNOPOLSKIE KONKURSY POLONISTYCZNE: Z POPRAWNĄ POLSZCZYZNĄ NA CO DZIEŃ oraz Z ORTOGRAFIĄ NA CO DZIEŃ


W październiku w naszej szkole odbyły się Ogólnopolskie Konkursy Polonistyczne: „Z poprawną polszczyzną na co dzień” oraz „Z ortografią na co dzień.” W pierwszym z nich uczniowie mieli możliwość zmierzenia się z testem jednokrotnego wyboru. Aby zakwalifikować się do drugiego etapu należało zdobyć w pierwszym etapie 75% poprawnych odpowiedzi, czyli 22 punkty. Udało się to uczniowi klasy czwartej, Igorowi Piątkowi, który już w styczniu zmierzy się z zawiłościami językowymi w drugim etapie.
Mniej szczęścia mieli uczniowie przy pisaniu dyktanda, ale na pewno to doświadczenie pozwoli im pokonać szkolne trudności ortograficzne.
Bardzo się cieszymy, że w konkursach tych wzięło udział czworo uczniów z klasy czwartej: Oliwia Ekiert, Filip Chwist, Igor Piątek i Oskar Rzeszutek. Dwoje z nich, Oliwia Ekiert i Igor Piątek oprócz konkursu ortograficznego, spróbowało swoich sił w konkursie poprawnej polszczyzny.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a za Igora trzymamy kciuki w drugim etapie.


Inf.Anna Barczyk

„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa””


Dnia 04.12.2018 r. w naszej szkole gościliśmy przedstawiciela PSP w Olkuszu, który przeprowadził prelekcję „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”. W prelekcji uczestniczyli uczniowie klas IV-VII. „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla. Kampania jest realizowana od października 2018 r. do marca 2019 r.  Kampania jest skierowana do społeczeństwa, m.in. do dzieci i młodzieży. Edukacja najmłodszych jest inwestycją w przyszłość, z uwagi na fakt, że najmłodsi w rozmowach z dorosłymi dzielą się zdobytą wiedzą. Kampania ma na celu przekazania informacji najmłodszym wiedzy na temat: zagrożeń związanych z pożarem w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych, zagrożeń związanych z emisją tlenku węgla, zapewnienia właściwej ewakuacji oraz sposobów powiadamiania służb ratowniczych. Uczniowie pozyskali również informacje na temat: Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?  Co jest główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla? oraz Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

Inf.Jolanta Nowosadzka

„Bawimy się i gramy w ringo”


Dnia 28.11.2018r. nasza szkoła była gospodarzem VI Gminnego Drużynowego Turnieju Ringo organizowanego przez UKS „Małopolanie” w Rodakach. W tegorocznym turnieju startowali uczniowie klas V wystawiając dwie drużyny 2-osobowe dziewcząt i chłopców , łącznie: 8 drużyn. Naszą szkołę reprezentowały 2 drużyny chłopców z klasy V oraz 2 drużyny dziewcząt. Turniej odbył się systemem „każdy z każdym”. Podczas trwania turnieju panowała sportowa atmosfera, uczniowie mogli wykazać się swoimi umiejętnościami gry w ringo.
Oto wyniki:
Kategoria chłopców:
I miejsce -SP Rodaki
II miejsce - SP Rodaki
III i IV miejsce - SP Ryczówek

Kategoria dziewcząt:
I miejsce - SP Ryczówek
II miejsce - SP Ryczówek
III i IV miejsce - SP Rodaki

Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali nagrody ufundowane przez UKS „Małopolanie” w Rodakach.
Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim drużynom startującym w turnieju.
Nagrody otrzymała również drużyna uczniów, która cyklicznie startowała w rozgrywkach z SP Rodaki w grach zespołowych. Organizatorem wszystkich rozgrywek i fundatorem nagród był UKS „Małopolanie” w Rodakach.

Inf.Jolanta Nowosadzka

II miejsce uczennicy klasy 6 w konkursie plastycznym
"Droga Polaków do niepodległości"


Kalina Porc, uczennica klasy 6 zdobyła II miejsce w konkursie plastycznym zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Bukownie. Kalina wykonała pracę w formie plakatu. Otrzymała dyplom, książkę o tematyce historycznej oraz głośniki. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów artystycznych!

Inf.Elżbieta Mucha

Cztery Żywioły


30 października 2018roku uczniowie klasy trzeciej zaprezentowali krótkie przedstawienie pt. Cztery Żywioły, oparte na tekście Agnieszki Fraczek. Zaprosiliśmy na nie panią dyrektor, kolegów i koleżanki z klasy 1 i 2 oraz przedszkolaków z najstarszej grupy. Nasze przedstawienie ukazało dobre i złe strony sił przyrody: wody, ognia, ziemi oraz powietrza. Mali artyści zagrali swoje role z dużym zaangażowaniem. Wystąpili w ciekawych strojach, wykonanych przez rodziców i wychowawcę. Na zakończenie występu trzecioklasiści zaśpiewali piosenkę o żywiołach, a do refrenu włączyła się także publiczność, która świetnie naśladowała ruchy ziemi, ognia, wody i powietrza. Za swój występ uczniowie zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

Inf. Elżbieta Mucha

Zobacz Galerię

Dzień Pluszowego Misia


„ Czy to jutro, czy to dziś,
wszystkim jest potrzebny miś.”

Pluszowy miś to fenomen na skalę światową. Nie da się przecenić jego właściwości terapeutycznych: daje poczucie bezpieczeństwa, wsparcie, pomaga nauczyć się samodzielności, wyzwala instynkty opiekuńcze. 26 listopada 2018r. w naszej szkole odbyły się obchody Dnia Pluszowego Misia. W tym dniu pluszowe przytulanki towarzyszyły uczniom w czasie przerw i na lekcjach. Sale zamieniły się w „Misiową Krainę”. Podczas wspólnego świętowania uczniowie klas 1-3 poznali historię kultowej już postaci, śpiewali piosenki, wykazali się znajomością literatury i filmów, których bohaterem był miś. Każde dziecko wykonało portret ulubionego uszatka. Prace okazały się bardzo pomysłowe i oryginalne, wszystkie zostały umieszczone na na szkolnym korytarzu, gdzie były podziwiane nie tylko przez uczniów. Za rok ponownie zaprosimy do nas wszystkie najukochańsze misie, misiaczki, małe i duże, aby wspólne się z nimi bawić i uczyć. Pluszowy miś, to nie tylko przytulanka, ale też „ktoś” bardzo bliski, a czasem nawet niezastąpiony, który towarzyszy nam zarówno w chwilach radości, jak i smutku.

Inf.Halina Krzywda

Podwójny sukces na Festiwalu Pieśni Legionowej i Żołnierskiej


Tak jak co roku wzięliśmy udział w Festiwalu Pieśni Legionowej i Żołnierskiej w Bydlinie. Tym razem dziewczynki wystąpiły w dwóch grupach wiekowych: kl.1- 4 i kl. 5 - 8. W grupie młodszej zadebiutowała uczennica klasy trzeciej Kinga Lisowska. Kinga pięknie zaśpiewała piosenkę "Dziewczyna z granatem"i zdobyła 2 miejsce. Grupę starszą reprezentowały dziewczynki z klasy 6 : Aleksandra Kucińska i Anna Pietrzak. Zaśpiewały równie pięknie piosenkę "Jedna chwila". Zdobyły wysokie 2 miejsce. Nasz duet już od kilku lat uczestniczy w festiwalu i odnosi sukcesy.

Wszystkim dziewczynkom serdecznie gratulujemy!


Inf.Elżbieta Mucha

Wydarzenie artystyczne ,,Imieniny u Marszałka ''


16 listopada uczniowie klas V-VIII obejrzeli spektakl pt. ,,Imieniny u Marszałka '', które odbyło się w Domu Kultury w Kluczach z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości. Przedstawienie zostało przygotowane przez Stowarzyszenie Wszyscy Razem w Bogucinie Dużym, przy udziale zespołów z Gminnego Ośrodka Kultury.

Inf.Monika Półkoszek

Bieg Niepodległości


Zgodnie z tradycja dnia 11 listopada w Bydlinie na stadionie sportowym odbył się Bieg Niepodległości w którym uczestniczyła reprezentacja naszej szkoły. Po zakończeniu biegu głównego dla dorosłych odbyły się biegi indywidualne dla młodzieży. Na stadionie i bieżni panowała gorąca atmosfera i emocji sportowych nie brakowało. Przed wręczeniem nagród dla najlepszych nastąpił akcent patriotyczny, wspólne odśpiewanie hymnu narodowego .Każdy uczestnik biegu otrzymał pamiątkowy medal oraz słodki poczęstunek.
Wśród zwycięzców znaleźli się również nasi uczniowie. Na podium stanęła Rozalia Haratyk , która w swojej kategorii zajęła I miejsce i również Janusz Haratyk, który w konkurencji Nordic walking pokonując swoich starszych rywali zajął I miejsce.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom biegów!!!


Inf.Jolanta Nowosadzka

100 lat Niepodległej…


Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych świąt państwowych w naszym kraju, w tym roku szczególne, ponieważ przypada 100 rocznica odzyskania niepodległości.
9 listopada 2018 roku uczniowie naszej szkoły godnie uczcili tę rocznicę. Obchody rozpoczęły się pokazem musztry wojskowej w profesjonalnym wykonaniu uczniów z Liceum Mundurowego w Olkuszu. Po pokazie musztry rozpoczęła się uroczystość patriotyczna.
O godzinie 11. 11 młodzież naszej szkoły pięknie odśpiewała 4 zwrotki hymnu państwowego, po nim rozpoczęło się widowisko. W widowisku brali udział uczniowie z kl. II, V i VII, którzy słowami utworów poetyckich przypomnieli zebranym, iż był taki czas w historii naszej Ojczyzny, gdy na 123 lata utraciła niepodległość.
Na scenie pojawiła się także uczennica z kl. IV, która odczytała własnoręcznie napisany list, w którym pięknie przedstawiła historię naszego regionu z okresu I wojny światowej.
Na zakończenie widowiska uczennice z klasy VI zaprezentowały 3 pieśni patriotyczne i swoim śpiewem zachwyciły słuchaczy.

Inf.Katarzyna Gnatowska-Gus

Zobacz Galerię

Prelekcja ,,Zdrowe Odżywianie''


Dnia 26 października 2018 r. pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej z Olkusza Pani Katarzyna Kamionka przeprowadziła dla uczniów klas I-III i nauczycieli prelekcję dotyczącą zdrowego odżywiania. Głównym celem było zapoznanie z zasadami zdrowego odżywiania oraz uświadomienie dzieciom, że to, co jemy, ma bezpośredni wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka w dalszych latach życia. Prelegentka mówiła o produktach, które warto codziennie spożywać, jak również, te których należy unikać. Szczególną uwagę zwrócono na ilość spożywanego cukru i produkty,  które zawierają duże ilości tego składnika m.in.: słodycze i napoje. Podkreślono konieczność ograniczenia spożywania soli a także odpowiedni dobór wędlin i produktów mlecznych. Przedstawiono prawidłowy rozkład posiłków w ciągu dnia z naciskiem na konieczność spożywania śniadania i zabierania do szkoły II śniadania, które powinno zawierać produkty bogate w białko, węglowodany, błonnik, witaminy i składniki mineralne oraz wodę do picia. Dowiedzieliśmy się także , co jest przyczyną niektórych chorób cywilizacyjnych oraz jakie choroby powstają na tle niewłaściwego odżywiania. Prelekcja wzbudziła duże zainteresowanie, dzieci chętnie brały w niej czynny udział: zadawały pytania, dzieliły się spostrzeżeniami, podawały przykłady, w jaki sposób się sami odżywiają.

Inf. Monika Półkoszek

Pogadanka o zdrowiu


26 października odbyła się pogadanka o zdrowiu dla uczniów kl.IV-VIII. Uczniowie wspólnie z Panią Eweliną Bączek z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Olkuszu nakreślili główne bloki tematyczne dotyczące zdrowego stylu życia:
1. Prawidłowe odżywianie i nawadnianie organizmu
2. Aktywność fizyczna
3. Odpowiednia ilość snu
4. Wyeliminowanie uzależnień
Aby wprowadzić zdrowy styl życia należy wybrać sobie konkretne cele i konsekwentnie je realizować.
1. Prawidłowe odżywianie się.
Wskazania:
- przestrzeganie bilansu energetycznego i wodnego
- spożywanie dużych ilości warzyw i owoców
- ograniczenie spożycia tłuszczów i słodyczy, podjadania między posiłkami
2. Systematyczna aktywność fizyczna.
Wskazania:
- prowadzenie czynnego trybu życia, utrzymanie aktywności fizycznej
- aktywne uczestniczenie w lekcjach wf
3. Odpowiednia ilość snu.
Wskazania:
- podczas snu regeneruje się cały organizm, dlatego powinniśmy spać 8-9 godzin na dobę
4. Wyeliminowanie uzależnień.
Wskazania:
- realizowanie własnej strategii nie ulegania nałogom (papierosy, alkohol, narkotyki, dopalacze)
- poszukiwanie lub rozwijanie swoich pasji i hobby.

Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu. Mamy nadzieję, że wszystkie te wskazówki dotyczące zdrowia wcielą w życie.

Inf. Bogusława Jakubek

Wybory do Samorządu Szkolnego


Dnia 08.10.2018r. odbyły się wybory do Samorządu Szkolnego. Były one poprzedzone kampanią wyborczą. Kandydaci do Samorządu przygotowali plakaty przedstawiające najważniejsze punkty swojego programu.
Po przeliczeniu wszystkich oddanych głosów wyłoniono następujące osoby do Zarządu SU:
Przewodniczący: Małgorzata Sosnowska kl. VII
Zastępca przewodniczącego: Aleksandra Kucińska kl. VI
Minister sportu: Mikołaj Plutka kl. VII
Ministrowie rozrywki: Janusz Haratyk kl. VIII
Patryk Plutka kl. VII
  Wszystkim kandydatom dziękujemy za udział. Głosującym za wysoką frekwencję,     a zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy.

Inf. Joanna Bakowska

Zobacz Galerię

VI DYKTANDO NIEPODLEGŁOŚCIOWE


9 października uczniowie przystąpili do 6. edycji dyktanda „Po polsku o historii”. Tegoroczne ortograficzne potyczki, w których wzięli udział uczniowie z klasy VII i VIII, stały się okazją nie tylko do poszerzenia ich wiedzy o poprawnej polszczyźnie, ale były też lekcją patriotyzmu. Uczestnicy pisali tekst związany z historią odzyskania niepodległości przez Polskę. Najwięcej kłopotów sprawiały nazwy własne związane z wydarzeniami historycznymi od I wojny światowej do zmiany ustroju w Polsce. Najlepszą znawczynią zasad ortograficznych i interpunkcyjnych okazała się JAGODA SOSNOWSKA, która uzyskała wymaganą ilość punktów, aby jej praca kwalifikowała się do weryfikacji przez Małopolską Komisję Konkursową. Mamy nadzieję, że Jagoda( czego jej serdecznie życzymy) znajdzie się wśród sześćdziesięciu uczestników, którzy zostaną zakwalifikowani do ścisłego finału. Wszystkim uczestnikom dyktanda gratulujemy!

Inf. Teresa Pająk

Rajd Górski – Leskowiec i Groń Jana Pawła II


Wczesnym rankiem 5 października, wraz z koleżankami i kolegami z Bydlina i Wolbromia wyruszyliśmy autokarem w Beskid Mały do miejscowości Ponikiew, skąd rozpoczynał się Rajd Górski, w którym uczestniczyli uczniowie powiatu olkuskiego. Najpierw wędrowaliśmy niebieskim szlakiem na Groń Jana Pawła II. Trasa była dosyć wymagająca, ale sił dodawało nam przekonanie, że ten szlak niejednokrotnie pokonywał ze swoim ojcem mały Karol, który został papieżem. Trudy „wspinaczki” wynagrodziły nam przepiękne widoki z Leskowca, bo pogoda była wymarzona na wędrówki górskie. Byliśmy na wysokości 922 m. n. p. m. widoczność była super, a Babia Góra, na tle której robiliśmy zdjęcia, wydawała się być na wyciagnięcie ręki. Po „uczcie duchowej” w bezpośrednim kontakcie z naturą, udaliśmy się do schroniska PTTK Leskowiec, celem regeneracji naszych, nadwątlonych sił. Po odpoczynku, pełni wigoru, czerwonym szlakiem zeszliśmy do Krzeszowa, gdzie zakończyła się nasza górska przygoda. Kolejny raz udowodniliśmy sobie, że z naszą kondycją nie jest tak źle i pełni nowych doświadczeń i wrażeń wróciliśmy bardzo zadowoleni. Wielu z nas już „połknęło bakcyla” uzależniającego od górskich wędrówek.

Inf. Bogusława Jakubek

Dzień Chłopaka


28.09.2018 świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Chłopaka. Dziewczynki z klasy IV przygotowały życzenia i wierszyki na tę okoliczność. Z tej okazji odbył się również konkurs na Mistera Juniora i Mistera Seniora SP w Ryczówku. Panowie zmierzyli się w trzech konkurencjach: wiązanie krawatu, podanie przepisu na swoje danie oraz zaplatanie warkocza. Wszyscy chłopcy – mniejsi i więksi- świetnie się spisali. Tytuł Mistera Juniora zdobył Marcin Dominiak z klasy III, a Mistera Seniora - Filip Haberka z klasy VIII, którzy otrzymali korony. Gratulujemy!!!

Inf. Joanna Bakowska

Zobacz Galerię

C.d. „Szkolnych Przygód gangu Słodziaków”


Uczniowie klasy I poznali już wszystkie perypetie Słodziaków, które stały się inspiracją do ich samodzielnej twórczości. Pewnego jesiennego poranka z wielkim zapałem zabrali się do pracy. Uwolniona fantazja pozwoliła im przenieść się w bezgraniczną krainę wyobraźni. Tajemnicze , niebezpieczne losy leśnych bohaterów pobudzały kreatywność małych malarzy . Jedni przez drugich prześcigali się w pomysłach. Nikogo nie dziwiło, że trzeba wystartować rakietą w kierunku nowo odkrytej planety, aby ratować sympatyczną, ale ciekawską i przemądrzałą sowę-Zuzię. Inni przemierzali bezkresne morza i zmagali się z bezlitosnymi korsarzami, aby przyjaciele mogli osiągnąć zamierzony cel i tak dalej, i tak dalej… Każdy zespół kreował dla swych bohaterów wyimaginowany, niebezpieczny, ale niezmiernie frapujący świat, w którym nie ma czasu na nudę. Prace uczniów, które polegały na narysowaniu własnej historii o dalszych przygodach Gangu Słodziaków, zostaną przesłane na konkurs w formie zdjęć dokumentujących działanie pierwszoklasistów.

Inf. Teresa Pająk

Zobacz Galerię

Pasowanie na czytelnika



Ta bardzo szczęśliwa chwila dla pierwszoklasistów miała miejsce 25 października 2018, kiedy to zostali przyjęci do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli uroczyste przyrzeczenie sprawdzili swoją znajomość bohaterów baśni, odgadując ochoczo zagadki i rozwiązując ciekawe rebusy związane z biblioteką. Następnie zapoznali się z „prośbami książki” i jednogłośnie przyrzekli:
My uczniowie I klasy Tobie książko przyrzekamy, że szanować Cię będziemy krzywdy zrobić Ci nie damy PRZYRZEKAMY !
Kolejnym krokiem było zapoznanie się z zasobami biblioteki i wybranie dla siebie pierwszej książki do wypożyczenia. Dla każdego została przygotowana imienna karta czytelnika z odpowiednim numerem, który każdy starał się zapamiętać.
Oby pierwszoklasiści podzielali przesłanie Monteskiusza:
Lubić czytanie – to znaczy godziny nudów, które człowiek miewa w życiu, zamienić na godziny radości.

Na koniec wszyscy uśmiechnięci i dumni z tego że już są czytelnikami ustawili się do pamiątkowego zdjęcia.


Inf. Bogusława Jakubek


Wycieczka do Londynu


W dniach 17.09.2018 - 22.09.2018 odbyła się szkolna wycieczka do Londynu. Wśród wielu miejsc i zabytków zwiedzanych w ramach wycieczki znalazły się: Katedrę św. Pawła, Teatr Elżbietański Williama Shakespeara ,,The Globe'', Tower of London, Tower Bridge, British Museum, Big Ben, budynki Parlamentu, Opactwo Westminster. Mieliśmy okazję popłynąć w rejs statkiem w jedną stronę po Tamizie przez dwie najstarsze dzielnice Londynu City i Westminster.
Na wyspę Wielkiej Brytanii dostaliśmy się przejeżdżając uruchomionym w 1994 roku Eurotunelem łączącym francuskie Calais z brytyjskim Folkestone. Stamtąd od Londynu dzieliło nas kilka godzin podróży wzdłuż charakterystycznego krajobrazu
Na liście zwiedzonych przez nas miejsc znajdował się olbrzymi plac Trafalgar Square, gdzie w pięknym słońcu odpoczywaliśmy przy fontannach otaczających Nelsons Column. Stamtąd przeszliśmy wzdłuż reprezentacyjnej pokrytej czerwoną nawierzchnią drogą The Mall , która prowadzi do Buckingham Palace, oficjalnej rezydencji królewskiej w Londynie. Tam tysiące turystów z całego świata przybywają aby podziwiać zmianę warty przed pałacem, w którym zamieszkuje królowa Elżbieta II . Pośród wszystkich historycznych i ważnych dla historii Anglii miejsc znalazł się czas na rozrywkę i zakupy w Primarku. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła nam przejażdżka 135-metrowym London Eye , uruchomionym w 2000 roku kołem widokowym, które stało się ikoną londyńskiego krajobrazu. Z jego kapsuł podziwialiśmy wspaniały widok na cały Londyn.
Kolejną atrakcją było odwiedzenie muzeum figur woskowych Madame Tussauds. W atmosferze świata show biznesu, fotografowaliśmy się tam z najsłynniejszymi muzykami, aktorami , postaciami historycznymi, naukowcami i celebrytami. Słynne muzeum figur woskowych zabrało nas także na wyjątkową przejażdżkę taksówką przez historię Londynu pełną efektów dźwiękowych i wizualnych.
Zwiedziliśmy również Galerię Narodową, w której podziwialiśmy m.in. ,,S łoneczniki” Van Gogh”a , następnie czerwony piętrowy autobus zawiózł nas do Muzeum Historii Naturalnej.
Londyn to także miejsce światowej rozrywki, więc nie mogliśmy pominąć Leicester Square będącego sercem londyńskich kin, w których mają miejsce światowe premiery filmowe . Odwiedziliśmy China Town w Soho oraz Piccadilly Circus. Ostatnim punktem nasze wycieczki byłoThe Royal Greenwich Astronomical Observatory, czyli Królewskiego Obserwatorium Astronomicznego w Greenwich.
Na zakończenie można tylko potwierdzić, że w Londynie nie można się nudzić. Jest tu wspaniała historia Anglii, niepowtarzalne atrakcje turystyczne, piękne parki królewskie i miejsca na zakupy. Wieczorami spotkaliśmy się z angielskimi rodzinami goszczącymi. Mieliśmy możliwość zobaczenia z bliska ich domy, poznać zwyczaje, porozmawiać oraz spróbować angielskich potraw, Przywieźliśmy ze sobą mnóstwo pamiątek, zdjęć i niezapomnianych wrażeń, których dostarczył nam Londyn.
Wycieczka doszła do skutku dzięki pomysłowi, wsparciu oraz pomocy pani dyrektor Katarzyny Seweryn-Haberki, która całym sercem angażowała się w organizację tej wycieczki.

Inf. Ewa Majewska-Kłoda

Zobacz Galerię

GDY KSIĄŻKĘ BIERZESZ DO RĘKI…


„Czytanie czegoś, na czym można polegać, przynosi pożytek. Czytanie rzeczy różnorodnych sprawia przyjemność.”- tymi słowami pani Halina Krzywda przywitała uczniów i zaprosiła do wspólnej zabawy. Zacytowana sentencja Seneki była mottem dwóch wydarzeń, które miały miejsce w naszej szkole i które współtworzyli uczniowie z klasy I oraz z kl. VI i VII. Pierwszoklasiści w tym roku przystąpili do konkursu edukacyjnego „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”, którego celem jest zainspirowanie uczniów klas I-III do czytania oraz tworzenia własnych historii. 29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, dlatego pierwszoklasiści zaprosili starszych uczniów do wspólnej lektury, której bohaterami są kultowi leśni mieszkańcy. Dla młodszych uczniów nie było to pierwsze spotkanie z puszystymi postaciami, dlatego z zainteresowaniem śledzili ich dalsze perypetie. W zaczarowanym kręgu krążyły pluszaki i książki, a wytrawni lektorzy popisywali się wzorową prezentacją tekstu. Czas wędrówki po lesie w towarzystwie Rysia i fruwającej beztrosko Zosi upłynął tak szybko jakby chciał dopędzić kicającą Zosię. Zabawę trzeba było kończyć! Teraz kolejny etap konkursu przed pierwszakami. Czas bowiem, aby zaprezentowali swoje umiejętności w samodzielnie zredagowanej historii o dalszych przygodach urwisów z leśnej polanki. . Niebawem dowiemy się, jak daleko uczniów poniosła wyobraźnia. Na zakończenie organizator zachęcała, aby każdy czytał codziennie chociażby przez kwadrans i zapewniła, że po roku z pewnością odczuje się skutki( pierwszoklasistów już ogarnęła pasja czytania- z książką spędzają co najmniej 10 minut dziennie). Uczniom, którzy przystąpili do konkursu, serdecznie gratulujemy, życzymy sukcesów i mamy nadzieję, że zwyciężą, bo wówczas wzbogacony zostanie księgozbiór szkolnej biblioteki.
Cdn.

Inf. Teresa Pająk

Zobacz Galerię

DEFIBRYLATOR iPAD CU SP1 W SZKOLE PODSTAWOWEJ


14 września Szkoła Podstawowa otrzymała dzięki Stowarzyszeniu Ochotniczej Straży Pożarnej w Ryczówku Defibrylator iPAD CU SP1, który został zakupiony ze środków Funduszu Sołeckiego w Ryczówku. Urządzenie znajduje się w dyżurce szkoły na parterze.

Inf. Monika Półkoszek

Dzień pieczonego ziemniaka - 12 września 2018


Korzystając z pięknej, słonecznej pogody rodzice uczniów klasy 3 przygotowali swym pociechom pieczone ziemniaki. Dzieci miały dużo radości ze wspólnego biesiadowania, a także z zabawy na placu szkolnym. Apetyty i humory wszystkim dopisały, a wspólnie spędzony czas był doskonałą okazją do integracji zespołu klasowego.

Inf. Elżbieta Mucha

Spotkanie z policjantami


5 września 2018r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z policjantami z Klucz. Policjanci przypomnieli uczniom zasady bezpieczeństwa w drodze do szkoły, zachowania się w szkole oraz bezpieczeństwa w sieci.

Inf. Elżbieta Mucha

CHĘTNIE CZYTAMY


I pomyśleć, że już po wakacjach. Czas teraz na pracę, naukę, czytanie. A skoro o tym mowa spieszymy z informacją, że uczniowie naszej szkoły przystąpili do 7. edycji NARODOWEGO CZYTANIA.
Tym razem przygodę z narodową literaturą rozpoczęto od prezentacji najciekawszych fragmentów ostatniej powieści Stefana Żeromskiego.
Młodsi uczestnicy kampanii poruszali się wśród utworów zaczerpniętych z „Antologii Niepodległości”.
Niektórzy twierdzą, że najgorsza rzecz, jaka może przydarzyć się książce, to wpisanie jej na listę lektur. Chociaż „Przedwiośnie” należy do tego kanonu, potrafi zainteresować czytelnika a przy tym „edukować patriotycznie i poszerzać wiedzę o ojczystej przeszłości”.
Uczniowie wzięli sobie do serca słowa Paula Valeryego, który powiadał, że warto czytać książki trudne i bez zbędnego ociągania próbowali oswoić coś, co z początku wydawało się trudne, dalekie i obce.
Pamiątkowa pieczęć będzie przypominać czas wspólnie spędzony nad jednym z arcydzieł literatury polskiej.

Inf. Teresa Pająk

WITAJ SZKOŁO!


3 września uroczyście rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny 2018/2019. Sala gimnastyczna zgromadziła  zaproszonych gości, uczniów, nauczycieli i rodziców. Inauguracji dokonała Pani dyrektor Katarzyna Seweryn- Haberka uroczyście ogłaszając koniec wakacji. Serdecznie powitała wszystkich zgromadzonych w murach szkoły, przedstawiła wychowawców poszczególnych klas oraz nowych nauczycieli. Szczególnie ciepłe słowa skierowała do pierwszoklasistów, dla których ten dzień to wielkie przeżycie. Zostali oni przyjęci przez starszych uczniów i sami zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie. Ostatnim, niezwykle ważnym elementem tego dnia było uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych i pasowanie ich na uczniów. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej w Ryczówku. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i rogi obfitości. Po ogólnej uroczystości nastąpiły pierwsze powakacyjne spotkania z wychowawcami w klasach. Wszyscy wkroczyli w radosnym nastroju w nowy rok szkolny.

W NOWYM ROKU SZKOLNYM ŻYCZYMY WSZYSTKIM UCZNIOM WIELU SUKCESÓW!
 

Inf. Halina Krzywda

Zobacz Galerię

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019 w Szkole Podstawowej w Ryczówku

odbędzie się 3 września 2018 r. o godz. 10.00

Dzieci przedszkolne przychodzą na godzinę zadeklarowaną na karcie zgłoszeń.